Zamknij

PIT elektroniczny - jak to działa?

11:40, 07.01.2020 | materiały partnera
PIT elektroniczny stanowi odpowiedź na potrzeby dzisiejszego podatnika. Już kilka lat temu Ministerstwo Finansów umożliwiło taką formę składania oświadczenia podatkowego, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Sama procedura rozliczenia z roku na rok również staje się coraz prostsza. 
  1. Czym charakteryzuje się PIT elektroniczny?
  2. PIT za 2019 przez Internet - jak to zrobić?

Czym charakteryzuje się PIT elektroniczny?

PIT elektroniczny to jedna z form rozliczenia, którego uniknąć nie sposób. 30 kwietnia to dla większości osób nieprzekraczalny termin, w którym zobowiązani są oni złożyć podstawową deklarację podatkową. PIT elektroniczny wyróżnia się przede wszystkim łatwością obsługi najnowszych wersji aplikacji, zautomatyzowanym procesem wypełniania pól, które stanowią wynik działań matematycznych dokonywanych na podstawie wcześniejszych danych. Najnowszy PIT składany w wersji elektronicznej jest wysoce dopracowanym narzędziem rozliczeniowym. Z jego obsługą poradzi sobie każdy podatnik, nawet ten, który składa swoje pierwsze oświadczenie podatkowe. Program jest czytelny i zrozumiały, pozwala na sporą oszczędność czasu. Czasami wystarczy kilkanaście minut, aby przygotować proste rozliczenie podatkowe. W przypadku papierowej wersji o tak szybkim tempie pracy niestety nie może być mowy. Największym chyba jednak plusem rozliczeń elektronicznych jest poprawność rachunków podatkowych - jeśli tylko kwoty bazowe zostaną poprawnie wprowadzone, właściwie nie ma mowy o pomyłce.
 

PIT za 2019 przez Internet - jak to zrobić?

PIT 2019 przez Internet złożyć można w ciągu kilkunastu minut. Najpierw wybierasz odpowiadające ci oprogramowanie do rozliczenia PIT. Jeśli skorzystasz z serwisu internetowego, nie musisz nawet instalować aplikacji na komputerze. Następnie uruchamiasz kreatora zeznania rocznego. Aplikacja z reguły pyta o korzystanie z ewentualnych ulg i odliczeń. Po tym wszystkim wystarczy wypełnić podstawowe dane (zawsze warto sprawdzić kilka razy ich poprawność), wpisać kwoty przychodów, następnie wskazać ewentualne ulgi oraz odliczenia. Resztę pól automatycznie uzupełnia program. Po wszystkim wystarczy przesłać gotową deklarację do urzędu. W tym celu potrzebne będą dane dotyczące przychodu za rok 2018. Każdy PIT przed wysłaniem trzeba bowiem podpisać.  Jeśli wybierzesz „Dane autoryzujące”, w kolejnym oknie kreatora musisz podać kwotę przychodu za rok poprzedni. Możesz również wybrać kwalifikowany podpis elektroniczny. Wtedy należy podać kod PIN użytej karty kryptograficznej i zatwierdzić go przyciskiem „OK”. 
(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone